LET'S DO THE MATH.png

Instruction Breakdown

This estimate is at $40/hour, a competitive price for private instruction.

Supplies Breakdown

This is a modest estimate that you'd only use 15 staples and pieces of shaped cane during the three days of camp. So this estimate could easily be higher in actuality.

 
math-equations-16133692.jpg

Now Consider...

Your instructor has 20 years experience making oboe reeds and currently produces about 1,000 reeds a year. That's a lot of reed making.  Then consider the percentage of relief you'll feel once you can start making your reeds work better for you.